Ką reikia žinoti apie ŽPV?

ŽPV - viena labiausiai lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje

Su ŽPV susijusios ligos

  • Gimdos kaklelio vėžys

    Lietuvoje sergamumas ir mirštatumas nuo gimdos kaklelio vėžio – vieni didžiausių Europoje.

    Kasmet mūsų šalyje užregistruojama daugiau kaip 400 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų, miršta daugiau kaip 200 moterų, 5 metų išgyvenamumas yra vienas iš mažiausių Europoje – 64 proc.

    Ši liga – viena dažniausių mirties nuo vėžio priežasčių tarp 55 m. amžiaus ir jaunesnių moterų. Daugiau nei 99 proc. gimdos kaklelio vėžinių susirgimų sukelia ŽPV. Gimdos kaklelio vėžį sukeliantys ŽPV tipai: 16*, 18*, 31*, 45*, 33*, 35, 39, 51, 52, 56, 58, 66, 68, 70. Kai kurie iš šių ŽPV tipų (16*, 18*, 31*, 33*) priklauso aukštos onkogeninės rizikos tipams. Pasiskiepijus devyniavalente ŽPV vakcina yra galimybė išvengti vėžinių susirgimų, sąlygotų aukštos onkogeninės rizikos ŽPV tipų.

  • Išangės vėžys

    Kasmet pasaulyje yra nustatoma daugiau nei 48000 išangės vėžio atvejų, iš kurių didžioji dauguma yra sukelti ŽPV. Moterų bei vyrų sergamumas išangės vėžiu kasmet didėja, ypač išsivysčiusiose šalyse. Išangės vėžį dažniausiai sukeliantys ŽPV tipai: 16*, 18*, 31*, 45*, 33*, 35, 39, 51, 52, 56, 58, 66, 68. Kai kurie iš šių ŽPV tipų (16*, 18*, 31*, 33*) priklauso aukštos onkogeninės rizikos tipams. Pasiskiepijus devyniavalente ŽPV vakcina yra galimybė išvengti vėžinių susirgimų, sąlygotų aukštos onkogeninės rizikos ŽPV tipų.

  • Varpos vėžys

    Varpos vėžiu galima susirgti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai jis diagnozuojama 60 - 70 metų amžiaus vyrams.

    Kasmet Europoje diagnozuojama 4231 varpos vėžio atvejų vyrams, 1277 varpos vėžio atvejų siejami su ŽPV infekcija. Lietuvoje kasmet nustatoma ~30 varpos vėžio atvejų. Varpos vėžį dažniausiai sukeliantys ŽPV tipai: 16*, 18*, 31*, 45*, 33*, 35, 39, 51, 52, 56, 58, 66, 68. Kai kurie iš šių ŽPV tipų (16*, 18*, 31*, 45*, 33*) priklauso aukštos onkogeninės rizikos tipams.

  • Makšties ir išorinių lytinių organų vėžys

    Pasaulyje moterims kasmet nustatoma daugiau nei 17000 makšties vėžio atvejų bei 44000 išorinių moters lyties organų vėžio atvejų. Ne visi atvejai yra sąlygoti ŽPV, tačiau ŽPV yra viena iš šių vėžių atsiradimų priežasčių.

  • Burnos ertmės ir gerklų vėžys

    ŽPV sukelia įvairių tipų vėžį, atsirandantį burnos ertmėje ir gerklose. Burnos ertmės ir gerklų vėžys yra vienodai pavojingas tiek moterims, tiek vyrams. Dažniausiai burnos ertmės ir gerklų vėžį sukeliantys ŽPV tipai: 6, 11, 13, 16*, 18*, 30, 32, 33*. Kai kurie iš šių ŽPV tipų (16*, 18*, 31*, 33*) priklauso aukštos onkogeninės rizikos tipams.

  • Lytinių organų karpos

    ŽPV sukelia įvairaus pobūdžio karpas. Jos gali atsirasti aplink lytinius organus, išangę ar įėjimą į makštį. Taip pat tai gali būti nedideli „spuogeliai“ ar mazginės ataugos lygiu paviršiumi, įvairaus dydžio smailūs į išorę augantys dariniai, galintys sukelti niežulį, kraujavimą ar
    deginantį pojūtį. Apie 90 proc. lyties organų karpų sukelia 6 ir 11 ŽPV tipai. Europoje kasmet nustatoma daugiau nei 700000 lytinių organų karpų atvejų moterims ir vyrams, kurie susiję su 6 ir 11 ŽPV tipais. Gydymas ilgas ir skausmingas.

Trumpai apie ŽPV

ŽPV yra plačiai paplitęs ir juo gali užsikrėsti kiekvienas. Dažnai ŽPV infekcija neturi nei požymių, nei simptomų, daugelis ŽPV užsikrėtusių žmonių to net nežino. ŽPV perduodamas tiesioginio kontakto metu: per lytinius santykius, odą bei gleivinių mikrotraumas. Dėl imuninės sistemos veiklos dauguma žmogaus papilomos virusų per kelis mėnesius ar net keletą metų dingsta patys savaime, nepalikdami neigiamo poveikio žmogaus sveikatai. Vis dėlto, yra tokių ŽPV, kurie gali sukelti vėžinius susirgimus.

Trumpai apie ŽPV
Kaip atpažinti ŽPV infekciją?

Kaip atpažinti ŽPV infekciją?

Užsikrėtimas ŽPV infekcija dažnai lieka nepastebėtas, nes dažniausiai PRADŽIOJE NĖRA JOKIŲ ŽPV INFEKCIJOS SIMPTOMŲ.

VIENAS ŽPV POŽYMIŲ – KARPOS

Karpos yra gerybinės odos ir gleivinės ataugos, kurias sukelia ŽPV. Jos gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, bet dažniausiai būna ant plaštakų, pėdų ir lytinių organų. Karpų simptomai skiriasi pagal jų atsiradimo vietą ir sukeliančio ŽPV tipą. Dažniausiai (90 proc. atvejų) lytinių organų karpas sukeliantys ŽPV tipai – 6 ir 11.

IKIVĖŽINIAI POKYČIAI DAŽNAI BŪNA BE SIMPTOMŲ

Ikivėžinės būklės, kurias sukelia ŽPV, daugiausia būna be požymių ir dažnai nustatomos tik profilaktinių patikrinimų metu.

Ar aš galiu būti užsikrėtęs ŽPV?

Galbūt jums patiems ar jūsų artimiesiems, vaikams šiuo metu nėra rizikos užsikrėsti ŽPV. Tačiau statistika rodo, kad 8 iš 10 žmonių bent kartą gyvenime turėjo ŽPV infekciją. Užsikrėtimo pikas stebimas jauname amžiuje, tačiau rizika išlieka ir kitų amžiaus grupių asmenims.

Tikriausiai esate girdėję apie ryšį tarp ŽPV ir gimdos kaklelio vėžio, tačiau svarbu žinoti, kad ŽPV taip pat paveikia ir vyrus. Daugumai žmonių imuninė sistema sunaikina ŽPV, bet kai kuriems šis virusas gali sukelti vėžinius susirgimus ir kitas ligas.

Ar aš galiu būti užsikrėtęs ŽPV?

Norite sužinoti daugiau, kaip išvengti ŽPV infekcijos sukeliamų ikivėžinių ir vėžinių ligų?

Lapas apskatei nepieciešams modernāks pārlūks.