Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)

Čia rasite dažniausiai užduodamus klausimus ir atsakymus apie ŽPV simptomus, apsaugą bei ŽPV infekcijos sukeliamus vėžinius susirgimus.

  • Kas yra ŽPV?

    Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra plačiai paplitęs, juo gali užsikrėsti kiekvienas. Dažnai ŽPV infekcija neturi nei požymių, nei simptomų, daugelis ŽPV užsikrėtusių žmonių to net nežino. ŽPV perduodamas tiesioginio kontakto metu: per lytinius santykius, odą bei gleivinių mikrotraumas. Žmogaus imuninė sistema sunaikina daugumą žmogaus papilomos virusų ir jie nesukelia neigiamo poveikio žmogaus sveikatai. Vis dėlto, yra tokių ŽPV, kurie gali sukelti vėžinius susirgimus.

    Yra žinoma daugiau kaip 200 ŽPV tipų. Maždaug 40 iš jų užsikrečiama lytinių santykių metu. 13 ŽPV tipų yra kancerogeniniai, t. y. aukštos rizikos, galintys skatinti įvairių vėžio tipų vystymąsi, įskaitant gimdos kaklelio vėžį.

    Kai kurie aukštos rizikos ŽPV tipai gali sukelti ne tik gimdos kaklelio vėžį, bet ir išorinių lytinių organų, makšties, išangės, burnos ertmės ir gerklų vėžius.

    Žemos rizikos ŽPV tipai sukelia įvairių karpų susidarymą ant plaštakų ir pėdų, taip pat intymųjį gyvenimą trikdančias lytinių organų karpas (Condyloma acuminata) – jas sukelia 6 ir 11 ŽPV tipai.

  • Kaip užsikrečiama ŽPV?

    ŽPV dažniausiai užsikrečiama per lytinius santykius, oda-oda kontakto metu esant odos, gleivinių mikrotraumoms bei gimdymo metu perduodama iš motinos vaikui.

  • Ar ŽPV vakcina yra mokama?

    Pagal vaikų imunoprofilaktikos kalendorių, Lietuvoje nemokamai skiepijami 11 metų mergaitės ir berniukai. Vyresniems vaikams ir suaugusiesiems yra galimybė pasiskiepyti sveikatos priežiūros įstaigoje savomis lėšomis. Dėl skiepo prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.

  • Kokiame amžiuje galima užsikrėsti ŽPV?

    ŽPV infekcija yra dažniausia lytiniu būdu plintanti liga. 8 iš 10 visų lytiškai aktyvių žmonių per gyvenimą užsikrečia ŽPV.
    ŽPV infekcija užsikrėsti asmenys gali nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar gyvenimo būdo.

  • Koks ŽPV ryšys su gimdos kaklelio vėžiu?

    Dažniausiai organizmo imuninė sistema gali pati sunaikinti ŽPV. Vis dėlto, jeigu tai neįvyksta, virusas gali sukelti ikivėžinę būklę ar vėžinius susirgimus. Gimdos kaklelio vėžys yra labiausiai paplitusi vėžio forma, kurią sukelia ŽPV. Dauguma atvejų gimdos kaklelio vėžį sukelia vien tik ŽPV infekcija: vokiečių gydytojas ir mokslininkas Haraldas zur Hausenas už šį atradimą 2008 m. gavo Nobelio fiziologijos ir medicinos premiją.

    Gimdos kaklelio vėžį sukeliantys ŽPV tipai – 16*, 18*, 31*, 45*, 33*, 35, 39, 51, 52, 56, 58, 66, 68, 70. ŽPV tipai 16*, 18*, 31*, 45*, 33* priskiriami didelės onkogeninės rizikos grupei.

  • Ar ŽPV sukelia ir kitus vėžinius susirgimus?

    9 vieni iš dažniausių pasitaikančių ŽPV tipų (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ir 58) gali sukelti vėžinius susirgimus (gimdos kaklelio, išangės, makšties, varpos, burnos ertmės ir gerklų) bei kitas ligas (lytinių organų karpas).

  • Kas ir kada gali skiepytis nuo ŽPV?

    ŽPV vakcina galima skiepytis nuo 9 iki 45 metų amžiaus moterims ir vyrams. Lietuvoje nuo 2023 m. vasario mėn. 11 metų vaikai - mergaitės ir berniukai - skiepijami nuo ŽPV infekcijos pagal valstybės apmokamą programą. Nepatenkant į valstybės apmokamą programą, galima skiepytis privačiai, vakciną apmokant patiems. Prieš planuojant skiepytis būtina pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

  • Kaip veikia ŽPV vakcina?

    Skiepijimas yra profilaktinis metodas, kuris veikia stimuliuojant imuninės sistemos gebėjimą suteikti papildomą apsaugą nuo ŽPV sukeliamų ligų.

    Deja, paties organizmo imuninės sistemos atsakomoji reakcija, kurią sukelia užsikrėtimas kuriuo nors ŽPV tipu, yra silpna ir nepakankama bei ne visada suteikia apsaugą nuo pakartotinės infekcijos. Taigi, vakcinacija yra vienas iš patikimiausių būdų sukurti apsaugą nuo užsikrėtimo ŽPV.

    Po vakcinacijos imuninė sistema atpažįsta puolančius virusus ir sukuria antikūnus, kurie stengiasi virusus sunaikinti ar padaryti nekenksmingais. Tokiu būdu imuninė sistema gali geriau apsaugoti žmones nuo ŽPV tipų, kurie yra vakcinos sudėtyje ir šių ŽPV tipų sukeliamų ligų.

Lapas apskatei nepieciešams modernāks pārlūks.